Posledné mesiace Muhammada Aliho († 74): Ako ho ničila chorobu na konci dlhej bitky?

Najväčší bitka Muhammada Aliho? Neodohrala sa v ringu, ale mimo neho. Zosnulá boxerská legenda viedla neskutočne dlhý boj s Parkinsonovou chorobou, ktorá sa uzavrela po vyše troch desaťročiach ešte len Bet365-Viac informácií tento piatok, kedy niekdajší šampión ťažkej váhy zomrel na následky dýchacích ťažkostí vo veku 74 rokov. Snímky z posledných mesiacov dokladajú, ako vyčerpávajúci súboj to pre Aliho bol.

V posledných rokoch bol Ali prevezený do nemocnice kvôli vážnym zdravotným problémom už niekoľkokrát.

Na verejnosti sa objavil ešte 9. apríla pri príležitosti charitatívnej večere v Phoenixe, ale svoj pohľad už skrýval za slnečnými okuliarmi a vyzeral veľa zoslabnutý. Naposledy ho zachytili fotografi s country speváčkou Carrie Underwoodová.Na sociálnych sieťach sa objavil tiež snímku s jeho dcérami Laila a Hanou z januárovej oslavy jeho narodenín.

Zmien v jeho najlepšie stávkové kancelárie zdravie si fanúšikovia všimli už dlho predtým. Aliho telo vyzeralo čím ďalej viac ochromený, Parkinsonova choroba spôsobovala trasenie rúk a spomalila jeho reč.

Prvýkrát u neho bola diagnostikovaná v roku 1984 – teda tri roky potom, čo ukončil kariéru, vo veku 42 rokov. Rad lekárov sa domnievala, že na ňu mali významný vplyv tisíce rán, ktoré Ali schytal od súperov a upozorňovali predovšetkým na štyri ostré bitky s geogr Foreman a Joeom Frazierom behom troch rokov.

Najviac na seba v posledných troch dekádach upozornil v roku 1996, keď zapálil olympijský oheň v Atlante. “Išlo o chvíľu nekonečného smútku, ale aj vznešené dôstojnosti.Nevedeli ste, či máte plakať, alebo jasať. Všetci ale ešte raz sledovali Muhammada Aliho a fandili mu, “popísal Ken Rosenthal, novinár z listu Baltimore Sun, vtedajší atmosféru pri pohľade na chradnúce idol, ktorý bol skôr symbolom sily a športové zdatnosti.

Objavil sa tiež na slávnostnom otvorení olympiády v Londýne pred štyrmi rokmi – to už len na invalidnom vozíku. Zvládol sa ale postaviť, keď došlo na pochod s olympijskou vlajkou. Presne ako bol zvyknutý v ringu – nikdy sa nevzdať.

Muhammad Ali dodával pocit odhodlania nielen všetkým športovým fanúšikom, ale aj pacientom bojujúcim s rovnakou chorobou ako on. Len v Spojených štátoch je ich 1,5 milióna.

najlepšie stávkové kancelárie na internete